Krtko potrápil už nie jedného majiteľa záhrady. Toto malé zvieratko dokáže spôsobiť ozaj nemalé škody. Nehovoríme ani tak o financiách, ako o našej zničenej dlhoročnej práci. Krtko zničí všetko, čo mu stojí v ceste. Pritom je úplne jedno, či sa to dá zjesť, alebo nie.
Ako všetci vieme, tieto zvieratká žijú pod povrchom zeme. Na to aby sa v nej mohli pohybovať a loviť potravu , potrebujú vytvoriť sieť chodieb. No a pri tejto činnosti ničia všetko v našej záhrade.

krtek
 
Ak chcete proti krtkom bojovať mali by ste vopred vedieť dve základné informácie. Po prvé sú tieto zvieratá na Slovensku chránené. Po druhé sú veľmi užitočné, pretože ich hlavnou potravou je hmyz, medzi ktorý patria aj rôzne druhy záhradných škodcov. Ak teda chcete uchrániť svoj pozemok, riešením sú špeciálne sieťky, alebo klasické chovateľské pletivo.
 
Hovoríme o mechanickej zábrane. Môžeme ju použiť dvoma spôsobmi, a to buď pod trávnik, alebo pod záhony. Krtkovia trávnik nedokážu výrazne poškodiť. Problémom sú však krtince, ktoré nepôsobia esteticky a nie sú ani praktické. Mechanickú zábranu musíme umiestniť ešte pred samotným výsevom, alebo položením trávnika. Stačí ak sa bude nachádzať iba niekoľko centimetrov pod ním.
 
Častejším je ukladanie pletiva pod zeleninové, či bylinkové záhony. Pri vytváraní podzemných chodieb, krtkovia neraz stiahnu celú rastlinu, alebo poškodia jej koreňový systém. Plodiny to neraz neprežijú, takže z úrody nebudete mať nič.
V prípade záhonov by sme zábranu mali položiť o čosi hlbšie do zeme, aby nezavadzala samotným pestovaným rastlinám. Ideálna hĺbka je približne tridsať centimetrov. Dôležité je, aby sa pletivo nachádzalo aj po okrajoch, pretože krtko môže škody narobiť aj nad ňou. Najľahšie sa tieto siete umiestňujú pod vyvýšené záhony.

krtiny
 
Použiť môžete špeciálne siete proti krtkom. Väčšinou sú vyrobené z pevnejšieho plastu a používajú sa najmä pod trávnik. Chovateľské pletivo, ktoré má menší priemer očiek, je o čosi lacnejším riešením hlavne pod spomenuté záhony.